NAJBOLJA NAMIRNICA PROTIV DEMENCIJE, MNOGI JE RIJETKO KAD JEDU: Hrani mozak i čuva pamćenje, uzimajte jednom sedmično!

Koja namirnica je odlična za prevenciju demencije – hrana za mozak koja čuva pamćenje u starosti!

Demencija je bolest koja se kod starije populacije sve više pojavljuje. Zbog toga je važno da mislimo na zdravlje svog mozga cijelog života, da ga razvijamo, učimo, imamo kvalitetan san, ali i da pažljivo biramo hranu koju unsimo u telo.

Vladeta Jerotić, čuveni srpski akademik govorio je da učenje jedne pjesmice ili molitve može značajno pomoći u očuvanju pamćenja. Zbog toga se trudite da svakodnevno naučite nešto novo, usvojite nova znanja pročitate nešto vredno i tako trenirate svoj mozak. Stručnjaci ističu da izbior određene hrane takođe možemo aktivirati i hraniti moždane vijuge, a jedna od vodećih jeste ishrana bogata omega-3 masnim kiselinama.

Omega-3 masne kiseline predstavljaju najbolje nutrijente za mozak, a namirnica kkja ih najviše ima jeste masna riba. Istraživnaja pokazuje da konzumiranje masne ribe barem jednom nedeljno može pozitivno da utiče na mozak i smanji rizik od demencije u starosti. Od masnih riba izdvajaju se losos, skuša, tuna i haringa koje imaju najviši nivo omega-3 masnih kiselina među prirodnim namirnicama. Osim što povoljno deluju na mozak, namirnice bogate omega-3 odlične su za smanjenje rizika od srčanih bolesti i regulišu nivo triglicerida, smanjuju rizik od artiritisa.

Na koje načine omega-3 masne kiseline pomažu našem mozgu i nervnom sistemu:

Čuvaju zdravlje ćelijskih membrana
Olakšavaju komunikaciju između neurona
Pomaže u sintezi i funkciji neurotransmitera
Podržavaju protok krvi u mozgu
Pomažu u rastu moždanog tkiva
Podržavaju spoznaju, uključujući pamćenje
Smanjuju rizik od anksioznosti i depresije
Smanjuju rizik od demencije
Potrudite se barem jednom nedeljno da jedete masnu ribu uz povrće ili žitarice za zdravlje mozga i cijelog organizma.

Izvor: Sensa

Bonus:

Uzgoj đumbira iz korijena kupljenog u prodavnici je vrlo jednostavan. NIKADA ga više nećete kupiti u trgovini!

Đumbir je izuzetno koristan i svestran u upotrebi, ali iako je lako dostupan u prodavnicama, cena mu može biti prilično visoka. Šta ako biste mogli uzgojiti vlastiti đumbir? U ovom članku ćemo vam pokazati kako jednostavno možete započeti uzgoj đumbira koristeći samo jedan korijen kupljen u trgovini!

Kada jednom naučite osnovne korake, nikada više nećete morati kupovati đumbir iz prodavnice!

Kako započeti uzgoj đumbira?

Za početak, odaberite veliki, sočan korijen đumbira koji ne pokazuje znakove truleži. Dobro je da korijen ima „oči“, male izbočine koje će kasnije početi da rastu i razvijaju se u izdanke.

Da bi te „oči“ počele rasti, korijen morate staviti u vodu. Koliko će trajati dok se izboji probude zavisi od samog korena, ali obično ćete primetiti da počinju da rastu nakon nekoliko dana. Kad primetite da su izboji nabubri i da počinju rasti, korijen možete pažljivo iseći na nekoliko delova. Svaki deo treba da ima barem jedno do tri „oka“ (izboja), i spremni su za sadnju.

Sadnja i nega đumbira

Za sadnju, koristite rastresito i hranljivo tlo. Dobro je da posadite delove korena oko 5 cm duboko u tlo, s “oči” okrenutim prema gore. Da biste zadržali vlagu u zemlji, možete prekriti vrhove biljke slamom ili pokošenom travom.

Đumbir je biljka koja voli vlagu, pa je redovno zalivanje ključ uspešnog rasta. Takođe, đumbir treba s vremena na vreme hraniti, pa ga možete đubriti kako biste podstakli zdrav rast.

Kako prepoznati kada je vreme za berbu?

Đumbir raste prilično visoko, a njegovi listovi će imati ugodan miris dok se razvijaju. Kada biljka počne da sazreva, primetićete da koren polako izlazi na površinu zemlje. Međutim, berbu ne treba obavljati prebrzo – idealno je da se čeka dok krajevi listova ne počnu žuteti. Tada možete pažljivo iskopati koren, osušiti ga i pripremiti za upotrebu.

Nakon što ga očistite i temeljno osušite, đumbir možete čuvati za kasniju upotrebu. Ako pravilno osušite koren, on može trajati duže vreme.

Ljekovita svojstva đumbira

Đumbir je poznat po svojim lekovitim svojstvima i često se koristi u prirodnoj medicini. Bogat je korisnim supstancama, kao što su gingerol, vitamini B, C, E, flavonoidi, tanini, eterična ulja i minerali. Sve ove komponente čine ga izvrsnim saveznikom u poboljšanju zdravlja, od jačanja imuniteta do ublažavanja probavnih smetnji i smanjenja upala.

Uzgoj vlastitog đumbira kod kuće ne samo da će vam omogućiti da uštedite novac, već ćete imati sveže, prirodno gajeni đumbir pri ruci – idealan za vaša jela i zdravlje!

Author: Urednik