
Zimu bi mnogi od nas najradije prespavali poput medveda, jer sa njom uvijek dođe i sezona gripa, prehlada, viroza i raznih upala.
Tada su i ljekarske ordinacije pune pacijenata, a možda je bolje prije nego što i sami tamo pođete da isprobate neke lijekove naših baka kojima su stoljećima tjerale bolest iz kuće.
Naime, jedna od namirnica koje svakodnevno koristimo pri kuvanju već je vijekovima i lijek za niz bolesti.
“Zašto da umre čovjek kojem u vrtu raste žalfija?”, pitao se Hipokrat spominjući biljku koja se takođe hiljadama godina koristi kao antibiotik.
Žalfija (Salvia officinalis) posebno je dobra za grlo, infekcije disajnih puteva, kao i infekcije u ustima.
Korisna je i za želudačne infekcije i probleme u crijevima, a pomaže i pri smanjenju temperature, groznice i bolova u tijelu koji se javljaju na početku prehlade i gripa.
Arapi su, kao i Kinezi i Rimljani, vjerovali da je žalfija ključ dugog života. Ima antibakterijska, antifungalna i antivirusna svojstva.
Sa druge strane, naučno je dokazano da cimet može da ubije većinu bakterija, čak i one otporne na standardne antibiotike, a pomaže i protiv Ešerihije koli.
Samo kašičica cimeta, pokazalo je istraživanje, ubija 99,5 odsto tih bakterija za tri dana na sobnoj temperaturi.
Zato ne bi bilo loše da isprobate bar neki od ovih recepata:
Rakija od žalfije
Oko 250 g listića žalfije potopite u 1,5 litar rakije, najbolje lozovače. Ostavite da ostoji tri nedelje, procijedite i pomiješajte sa 1,5 kg neutralnog meda od bagrema.
Prespite u staklene flaše i ostavite da stoji još tri nedelje. Povremeno promućkajte, a kad istekne to vrijeme, svakog dana pijte po malo.
Tinktura od žalfije za prevenciju bolesti
U decilitar 70-procentnog etilnog alkohola stavite 20 grama usitnjenih žalfijinih listića. Ostavite da stoji na toplom mjesec dana.
Procijedite i prespite u bočicu. Po 10 do 15 kapi tinkture dodajte u malo vode, soka ili čaja tri puta dnevno. Zabranjeno je za trudnice i djecu!
Žalfija i cimet protiv bronhitisa
Rastopite dvije kašike šećera, pa prelijte sa pola litre mleka, kao kada pravite prepečeno mlijeko. Kad prokuva, skinite sa vatre i dodajte kašičicu usitnjene žalfije i pola kašičice cimeta.
Ostavite da odstoji deset minuta, pa procijedite i pijte tri puta u toku dana.
Izvor: kurir
Bonus:
PLUĆNI EDEM – Ako ovo osjetite, odmah pozovite hitnu pomoć!
Plućni edem je ozbiljna bolest pluća koja uključuje nakupljanje tečnosti u plućnim tkivima i vazdušnim kesama.
Ovaj patološki proces uzrokuje ozbiljne poteškoće s disanjem, što zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. O simptomima i liječenju plućnog edema govorila je dr. Ildikó Tárnok, pulmolog i doktorica Centra za pluća.
Uzroci plućnog edema: Edem pluća je uzrokovan nakupljanjem tečnosti u plućnom tkivu i vazdušnim kesama. Ovo može biti uzrokovano zatajenjem srca, u kojem se krv ne pumpa efikasno po tijelu zbog slabog funkcioniranja lijeve strane srca. Ustajala krv zadržava tečnost u plućnim tkivima, uzrokujući sve veći nedostatak daha i druge simptome.
Drugi uzroci plućnog edema uključuju upalu pluća, udisanje toksičnih plinova ili para, ozljede, oštećenje sistema limfne drenaže pluća, plućnu emboliju ili teško slučajno gutanje.
Simptomi plućnog edema: edem pluća ima karakteristične simptome koje je lako prepoznati:
Dispneja: Pacijenti se često bude noću sa zastrašujućim pojačanjem dispneje.
Kašalj i iskašljavanje: Usljed zastajale tekućine dolazi do iritacije sluznice bronha, što rezultira kašljem i iskašljavanjem.
Pogoršanje simptoma u ležećem položaju: Simptomi plućnog edema se pogoršavaju u ležećem položaju. Pacijenti često sjede kako bi ublažili dispneju.
Razlike između akutnog i kroničnog plućnog edema:
Akutni plućni edem: iznenadno otežano disanje, začepljenje, znojenje i ulazak tekućine u alveole pluća zahtijevaju hitnu bolničku njegu.
Hronični plućni edem: U kroničnoj verziji simptomi se razvijaju sporo i najprije se javljaju samo uz pojačan fizički napor. Kasnije, čak i u mirovanju, mogu se pojaviti otežano disanje i kašalj, a može doći do bljedila i umora zbog nedostatka kiseonika.
Liječenje i prevencija: Plućni edem zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Liječenje uključuje terapiju kisikom, diuretike i liječenje osnovnog uzroka simptoma, kao što su srčani glikozidi ili drugi lijekovi za zatajenje srca.
Akutni plućni edem zahtijeva hospitalizaciju, gdje pacijentu može biti potrebna transplantacija srca, funkcija umjetnog srca ili druge hitne intervencije.
Ključ za prevenciju plućnog edema je liječenje temeljnih uzroka i održavanje zdravog načina života. U svakom slučaju, plućni edem je ozbiljno i po život opasno stanje, stoga ne oklijevajte potražiti liječničku pomoć kada se pojave simptomi.
Ako se otežano disanje i drugi simptomi pojačaju, uvijek je važno zatražiti pregled, jer ovi znaci često mogu ukazivati na pogoršanje plućne funkcije i mogu ukazivati na razvoj drugih kroničnih plućnih bolesti. Pravovremena dijagnoza i liječenje ključni su za uspješnije liječenje bolesti i poboljšanje kvalitete života.