IMATE PROBLEME SA PUŽEVIMA U BAŠTI? EVO KAKO DA IH SE ZAUVIJEK RIJEŠITE: Stručnjaci otkrili TRIK, treba vam 1 stvar

Puževi su prave štetočine u bašti. Za veoma kratko vrijeme su u stanju da nanesu nevjerovatnu šetu: pojedu mlad rasad, tek iznikle biljke, salatu, mlad bosiljak, mirođiju i td.

Baštovani su se dosjetili i osmislili šta je to što puževe može zauvijek da odbije iz vaše bašte:

1. Kukuruzno brašno

Izgleda da puževe nevjerovatno privlači ovo brašno koje je za njih fatalno. Uveče stavite teglu sa kukuruznim brašnom u baštu, a ujutru ćete oko nje naći gomilu mrtvih puževa. Tako radite svako veče, dok ove štetočine ne uništite sasvim.

2. Pivo

Isto tako puževi ne mogu da podnesu pivo, ali ga baš vole. Sipajte pivo u plitku posudu kao što je tanjirić za saksiju pa ga ostavite u dvorištu. Ujutru ćete u njoj naći “udavljene” puževe koje pivo privlači kao med pčele.

3. Ljuske od jaja i talog od kafe

Ljuska od jaja seče puževe i oni ne mogu da pređu preko njenih oštrih ivica, dok talog od kafe samim mirisom odbija puževe. Stoga napravite barijeru od ljuski od jaja i taloga od kafe oko vaše bašte.

4. Pijesak

Pijesak oko bašte napraviće istu barijeru kao i ljuske od jaja. Puževi neće preći preko nje, a vaše biljke biće bezbjedne.

5. Amonijak

Pomiješajte 1 deo amonijaka i 6 delova vode. Isprskajte ovo sredstvo svuda oko bašta i puževi neće ni prići vašem povrtnjaku.

6. Kese za smeće

Rasporedite kese za smeće po dvorištu i u njih sipajte malo vode. Privučeni vlagom, puževi će ući u kesu i sačekaće vas do ujutru unutra. Na vama je šta ćete dalje da radite sa njima.

7. Prirodni predatori

Ježevi, žabe i kokoši uništavaju puževe. Ako imate ove životinje u bašti, puževi joj neće prići blizu.

8. Bakar

Ako ništa od gorenavedenog ne pomogne, stavite bakarnu cijev oko salate ili tamo gdje je rasad i osetljivo bilje. Ovo je definitivno najskuplja metoda ali definitivno uspijeva. Puževi neće preći bakrenu žicu. Bakar ima prirodnu reakciju na sluz puževa, što ove štetočine šokira kao da je kroz nju puštena struja.

Jedini problem je što puževi unutar bašte, neće moći da izađu napolje, zato baštovani predlažu da im unutra bakrene žice stavite zamke od kukuruznog brašna ili piva.

(stil.kurir.rs)

BONUS:

EVO KAKO DA NAPRAVITE ORGANSKO TEČNO ĐUBRIVO: Ovo djeluje kao raketno gorivo za rast svih biljaka

Napravite moćno organsko tečno đubrivo od gaveza – Prirodni eliksir za rast i bujanje svih biljaka
Gavez je jedna od najkorisnijih biljaka koju možete imati u svojoj bašti. Osim što poboljšava plodnost zemljišta, gavez privlači pčele i druge korisne insekte, a može se koristiti i kao prirodni dodatak ishrani za živinu. Ono što ga čini posebno vrijednim za svakog baštovana jeste njegova sposobnost da se od njega pripremi izuzetno hranljivo tečno đubrivo koje podstiče bujan rast i obilno rađanje biljaka.

Gavez je bogat mineralima i elementima u tragovima neophodnim za pravilan rast i razvoj biljaka. Njegovo lišće i stabljike sadrže kalijum, fosfor, kalcijum i azot – sve što je biljkama potrebno za snažan korijen, zdravu stabljiku i plodonosnost.

Prirodna upotreba gaveza u bašti
Svježe listove gaveza možete direktno koristiti prilikom sadnje. Dovoljno je da ih ubacite u zemlju, u brazde gdje sijete krompir, luk, kukuruz ili pasulj. Kako se listovi budu raspadali, oslobađaće hranljive materije i prirodno hraniti biljke od samog početka rasta.

Osim toga, cvjetovi gaveza su prava poslastica za pčele, pa će vaš vrt biti bogat oprašivačima, što će dodatno povećati rod.

Gavez se lako razmnožava, najčešće iz sadnica, a dovoljno je da posadite jednu biljku i vremenom ćete imati obilje materijala za pripremu prirodnog đubriva i druge potrebe u vrtu.

Recept za domaće tečno đubrivo od gaveza
Za pripremu ovog snažnog prirodnog đubriva biće vam potrebni:

  • Rukavice
  • Oštar nož
  • Velika plastična kanta (zapremine oko 20 litara) s poklopcem

Priprema:

Uzmite rukavice i isijecite listove, stabljike i cvjetove gaveza. Ostavite nekoliko stabljika i cvjetova u vrtu kao hranu pčelama.

Sve ubrano usitnite kako biste smanjili zapreminu i natrpajte u kantu što više biljke.

Prelijte gavez vodom toliko da svi biljni dijelovi budu potpuno potopljeni.

Poklopite kantu i ostavite je na sjenovitom mjestu, dalje od kuće, jer će smjesa tokom fermentacije razviti vrlo jak i neprijatan miris.

Ostavite da fermentiše četiri do šest sedmica.

Author: Urednik