
Koja tunjevina je najzdravija, a šta je sa sardinama? Dijetetičkarka je objasnila kakvu konzervu ribe ne bi trebalo da kupite.
Često jedete tunjevinu iz konzerve ili sardine? Ove ribe odličan su izvor vitamina D, gvožđa, vitamina B12, ali nije svejedno kakve kupujete.
Već smo vam rekli koji hleb je najopasniji i kakav jogurt nikada ne bi trebalo da kupite, a sada je dijetetičarka objasnila kakvu tunjevinu ne bi trebalo uzeti u prodavnici.
Trebalo bi da riba bude u vodi, ne u ulju, ali dobro pazite na još jednu stvar koja piše na konzervi. Dženifer Fiski, dijetetičarka iz Dalasa, objasnila je kakvu konzervu ribe nikada ne bi trebalo kupiti.
Ona je podvukla tri slova koja ne bi smjela da se nađu na konzervi, odnosno savjetovala da potražite konzerve na kojima je jasno naznačeno da ne sadrže “BPA”.
“Supstanca bisfenol A (BPA) vezuje se za masti, pa tražite tunjevinu ili sardine na kojima piše da ne sadrže tu hemikaliju. Ako imate mogućnost, kupujte ribu u tegli, a ne konzervi”, rekla je ona.
Bisfenol A je supstanca o kojoj se mnogo priča posljednjih dvadesetak godina. Unijeta u prekomernim količinama, može da poremeti balans hormona zbog čega je u nekim proizvodima, kao što su flašice za bebe, zabranjena.
Izvor:Mondo
BONUS:
Koja hrana najviše podiže holesterol?
Kada je riječ o kolesterolu, često nismo svjesni kako određene namirnice mogu utjecati na naše zdravlje.
Holesterol ima ključnu ulogu u našem organizmu, ali visok nivo kolesterola može biti opasan, posebno za srce i krvne žile.
Evo pet uobičajenih namirnica koje, možda i nesvjesno, doprinose povećanju kolesterola:
Prerađeni mesni proizvodi – Kobasice, šunka, slanina i slični prerađeni mesni proizvodi često sadrže značajne količine zasićenih masti i kolesterola, što može pridonijeti povećanju razine lošeg kolesterola (LDL) u krvi.
Punomasni mliječni proizvodi – Mlijeko, sir, jogurt i drugi punomasni mliječni proizvodi također mogu biti bogati zasićenim mastima. Prekomjerna konzumacija ovih namirnica može dovesti do povećanja razine kolesterola.
Kokosovo i palmino ulje – Iako su kokosovo i palmino ulje biljna ulja, bogata su zasićenim mastima. Njihova upotreba u prehrani može pridonijeti povećanju kolesterola.
Proizvodi bogati šećerom i pržena hrana – Hrana bogata šećerom i pržena hrana često sadrže trans masti i visok udio loših masti, što može utjecati na povećanje kolesterola. Ovi proizvodi mogu biti posebno problematični kada se konzumiraju u velikim količinama.
Jaja – Iako su jaja bogata hranjivim tvarima, poput proteina i vitamina, također sadrže značajne količine kolesterola, posebno u žumanjku. Pretjerana konzumacija jaja može pridonijeti povećanju razine kolesterola.
Važno je biti svjestan ovih namirnica i njihovog utjecaja na kolesterol, posebno ako imate predispozicije za visok kolesterol ili srčane bolesti. Redovito praćenje razine kolesterola i pravilna prehrana mogu biti ključni faktori u održavanju zdravlja srca i krvnih žila, piše krstarica.com.
Izvor: novi.ba