ČIR NA ŽELUCU SIMPTOMI I PRIRODNO LEČENJE

Čir na želucu i je sve češći među odraslom populacijom. Stručno se naziva peptički ulkus. Manifestuje se kroz pojavu sitnih ranice na samoj sluzokoži želudca.

Nastaje kao posledica slabljenja zaštitnog sloja sluznice koji uzrokuje bakterija Helicobacter pylori. Može nastati i usled prekomernog konzumiranja nesteroidnih protivupalnih lekova.

Masna i previše začinjena hrana, koja se češće konzumira sa dolaskom hladnijih dana, dodatno pogoršava situaciju sa želucem. Tada se javlja gastritis, dijareja, opstipacija, nadutost stomaka, pa čak i čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu.

U nastavku članka saznajte kako da stanete na put ovim neugodnim tegobama uz pomoć lekovitog bilja i zdravih namirnica.

Isprobajte recept za prirodno lečenje čira na želucu (VIDEO)

https://youtube.com/watch?v=0neY41rML8g%3Ffeature%3Doembed

KOJI SU PRVI SIMPTOMI ČIRA NA ŽELUCU

Za čir na želucu simptomi su veoma karakteristični. Najčešće su to uporni i tupi bolovu u stomaku, koji se javljaju u razmaku od nekoliko dana do par nedelja. Njih prati iritantan osećaj žarenja i peckanja.

Takođe, bol u želucu se može osetiti usred noći (na prazan stomak), a smiruje se uzimanjem hrane. Međutim, ako je peptički ulkus prisutan na samom zidu želudca, tegobe se nakon jela obično pogoršavaju.

Uobičajeni simptomi čira su i slabljenje apetita, gubitak telesne mase, nekontrolisano podrigivanje, nadutost, mučnina i povraćanje.

Čirevi na želucu se znatno češće javljaju kod muškarca nego kod pripadnica lepšeg pola. Ova neugodna bolest se najčešće javlja kod osoba koje imaju između 20 i 45 godina života.

Sve navedene tegobe naročito su pojačane krajem proleća i sa početkom jeseni, te se može reći da su one sezonskog karaktera.

Simptomi čira na dvanaestopalačnom crevu

Duodenalni ulkus takođe karakterišu jaki i intenzivni bolovi, koji nastupaju nešto kasnije nakon obroka. Najčešće se bolovi jave od 90 do 180 minuta posle jela, neretko se pored intenzivnog bola javlja mučnina praćena gađenjem.

Kako se bolest dijagnostikuje?

Osnovne dijagnostičke metode – endoskopsko i radiološko ispitivanje lokalizuju, utvrđuju veličinu i izgled samog ulkusa. Za razliku od njih histološke karakteristike proveravaju se sa ciljanom biopsijom.

U 95 odsto slučajeva kombinacija gore pomenutih metoda otkriva i određuje jel u pitanju benigno oboljenje ili malignitet – rak želuca.

Ukoliko se otkrije Helicobacter, lečenje čira se značajno razlikuje od terapije ulkusa koji su izazvali nesteroidni antiflamatorni lekovi. Kako bi se utvrdila uspešnost terapije, testira se dah pacijenata – urea izdisajni test.

zašto se javlja čir na želucu

ISHRANA KOD ČIRA SE MORA KORIGOVATI

Evo i spiska namirnica koje trebate izbegavati, te u potpunosti izbaciti iz vašeg jelovnika.

Obolelima od ulkusne bolesti ne preporučuju se:

sveža pecivo i hleb,

raženi i kukuruzni integralni hleb,

masna testa i jela s kvascem (palačinke,krofne),

topljeni i masni sirevi, kao i oni koji sadrže plemenite plesne,

pavlaka puno-masno i kiselo mleko sa visokim procentom masnoća,

divljač,

guščje meso.

Takođe, ne savetuje se konzumiranje:

Prženog, dimljenog, masnog, pohovanog i jako usoljenog mesa kao i ribe.

Izbegavajte sve vrste konzervisane hrane i iznutrice, lignje, salame, kuvane, pržena i tvrdo kuvana jaja, trajne kobasice.

Izbegavajte:

Izrazito slatko voće, jer će vam se uz njega čir na želucu aktivirati.

U širokom luku zaobiđite majonez – šta god pisalo na njemu.

Maksimalno smanjite unos džema i marmelade.

Bademi, orasi, trešnje,smokve, kiseli kupus, grašak, kelj, sočivo, soja, pasulj, krastavci, pečurke takođe nisu poželjni.

Isto to važi i za ljutu papriku, rotkve, svež beli i crni luk.

Čir na želucu isključuje i sledeća jela:

pečeni krompir,

koncentrat od paradajza i kečap,

plavi paradajz,

instant gotove supe,

torte i slatkiše,

kvasna i pržena testa,

čokolada,

ren,

gazirana pića, kafa,

sladoled,

sirce,

senf,

biber,

crni čaj

i previše alkalne vode.

ŠTA SE SME JESTI KOD PEPTIČKOG ULKUSA

Kako bi se čir na želucu držao pod kontrolom, neophoodna je pravilna i potpuno izbalansirana ishrana.

Obolelima se preporučuje konzumacija  starijeg hleba, dvopeka, integralnog pirinča, kukuruznog i pšeničnog griza. Jako je važno jesti nezaslađena peciva, posni sir i druge nemasne sireve, obrano mleko.

Jedite kuvano, dinstano ili pečeno meso (u foliji) i to: piletinu, jaretinu, teletinu, junetinu, jagnjetinu.

Umesto rafinisanih ubacite u ishranu nerafinisana biljna ulja.

Jaja jedite meko skuvana, a margarin i puter u malim količinama.

Šta se još preporučuje:

narendane jabuke,

banane,

kompot,

suvo voće,

vrlo male količine džema.

Svo povrće se kuva dinsta pa i pasira kao npr:

blitva,

spanać,

krompir,

prokelj,

karfiol,

boranija,

mladi grašak,

cvekla,

tikvice,

zelje,

sok od kupusa

i svež kupus,

može i paradajz ali bez semenki i kora.

Takođe osobe kod kojih je dijagnostikovan čir na želucu mogu jesti zelenu salatu, griz, puding, razblaženu limunadu, med, peršun, Dozvoljeni su blagi biljni čajevi, sutlijaš, lovor, kuvani luk, šargarepa i minerelna voda.

ZAČINI KOJI (NE) ŠKODE ŽELUCU

Osobama koje boluju od stomačnih tegoba, naročito gastritisa ili čira, ne savetuje se konzumacija začina. Ovo naročito važi za one pikantne, jer podstiču lučenje želudačnih sokova koji dodatno iritiraju sluznicu.

lako je to u većini slučajeva tačno, postoje neke vrste začinskog bilja koje imaju upravo suprotan efekat. One poboljšavaju stanje koje uzrokuje čir na želucu i ublažavaju tegobe obolelih. Među njima su se naročito delotvornim pokazali đumbir, kurkuma i beli luk.

Đumbir se obično preporučuje u obliku čaja ili začina, ali ga ipak treba umereno konzumirati i uvek u dogovoru s lekarom.

Kurkuma veoma efikasno ublažava kiselost u želucu i osećaj žarenja, a kao začin najčešće se koristi prah od njenog korena.

Najbolje ju je dodati jelu kada je ono već sklonjeno s vatre jer, ukoliko samo 15 minuta biva izložena visokim temperaturama. Tada gubi čak 80 odsto lekovitih svojstava.

Beli luk poznat je po svojim antibiotskim svojstvima, pa pomaže želucu tako što ubija bakterije koje izazivaju pojavu čira. Mnogi stručnjaci uvereni su u to da je on najbolja prirodna alternativa antibioticima.

Napomena: upotrebu jakih začina poput čilija potrebno je izbegavati u najvećoj mogućoj meri jer se simptomi dodatno pogoršavaju.

KAKO LEČITI ČIR NA ŽELUCU

Da bi lečenje čira dalo dobre rezultate najpre se trebaju otkriti uzročnici.  Među njima su najčešće alkohol, nepravilna ishrana i prekomerni stres.

Pravilno lečenje podrazumeva i striktno pridržavanje terapije koju vam je prepisao lekar i njeno sprovođenje do kraja. Obavezna je promena načina ishrane i svih nezdravih životnih navika.

Ukoliko se od ranije svega ovoga pridržavate kako treba, peptički ulkus se sigurno neće javiti, pa čak ni gastritis. U gotovo 90 odsto slučajeva čirevi se javljaju kod osoba koje „nezdravo“ žive.

Terapiju medikamentima za ulkus pripisuje isključivo lekar i ona ponajviše zavisi od dijagnostike.

U slučaju da je čir izazvala heliko bakterija, najpre treba sluznicu želudca obložiti zaštitnim slojem. Na taj način se smanjuje kiselost želuca što je glavni preduslov za izlečenje. Danas postoji velik broj preparata na tržištu koji su baš za tu namenu. Upravo će promena kiseline doprineti ozdravljenju, samo trebate biti veoma uporni.

Antibiotici se ne uključuju ukoliko čirevi na želucu nisu uzrokovani bakterijom, već se preporučuju samo blokatori za lučenje kiseline.

Šta ako dođe do pucanja čira i krvarenja

Za čir na želucu pucanje (penteracija i perforacija) smatra se za najozbiljniju komplikaciju. Krvarenje ulkusa je veoma neugodno jer oboleli povraća krv koje je tamne, gotovo crne boje. Najviše liči na talog od kafe, a stolica je crna poput katrana. Ove tegobe su naročito ozbiljne kod starijih ljudi.

Perforacija ulkusa je izlivanje sadržaja u trbuh, kada čir želuca uspe probiti sve slojeve sluznice i sluzokože. Tada ume biti opasan po život.

ŠTA JE DOBRO ZA PRIRODNO LEČENJE ČIRA

Savršen recept – med, maslinovo ulje, limun i jabukovo sirće

Pomešajte pola kilograma meda, sok od 2 limuna, 5 dl maslinovog ulja i do 100 ml jabukovog sirćeta(može i 50 ml). Dobijenu smesu držite u frižideru u zatvorenoj tegli. Pre konzumacije je neophodno smesu promešati sa drvenom kašikom. Jedite po supenu kašiku pola sata pre jela 3 x dnevno.

Kada potrošite dobijenu mešavinu, pauzirajte sa lečenjem naredne 4 nedelje, a zatim je ponovo napravite i ponovite tretman. Uz ovaj prirodni lek za čir na želucu preporučuje se i konzumiranje 5-6 oraha svaki dan.

Kako ojačati sluznicu želuca?

Potrebno vam je :

suncokretovo ulje,

mleveno laneno seme,

i  domaći med.

Priprema recepta

Pomešajte 100 grama mlevenog lanenog semena sa 50 g suncokretovog ulja i meda. Kada dobijete kompaktnu smesu, odložite je u frižider. Izjutra na prazan stomak uzimajte po supenu kašiku mešavine. Terapija traje 14 dana sve do olakšanja tegoba.

Propolis je prirodni lek za čir

Za čir na zelucu i ublažavanje tegoba se delotvorno pokazala i sledeća terapija:

250 grama svežeg putera(bez konzervansa) sipajte u teglu i prelijte sa alkoholnim rastvorom propolisa ( 30 ml). Sve zajedno dobro promešajte.

Uzimajte po malu kašičicu svako jutro pre doručka.

NAJBOLJI ČAJEVI ZA ČIR NA ŽELUCU

Lekoviti neven

Kašiku osušene biljke prelijte sa čašom vrele vode. Poklopite i ostaviti neka odstoji do 10 minuta. Procedite i pijte sveže pripremljen nevenov čaj.

Nezaobilazni čaj od koprive

Tri kašike usitnjene koprive stavite u 2 litra vode i pustite nek odstoji narednih 12 sati. Posle toga poklopite šerpu i kuvajte 30 minuta na laganijoj vatri.

Prohladite koprivin čaj, dobro procedite i pijte 3 puta dnevno po šolju pre jela.

Čajne mešavine na bazi kamilice

Zbog svojih antiseptičnih svojstava, ali i regenerišućeg i zaštitnog dejstva, kamilica je melem za većinu želudačnih tegoba. Njeno dejstvo je efikasno, čak i kada se konzumira u malim količinama.

Priprema čaja:

Pomešati jednake količine (po kašiku) kamilice, matičnjaka, beiog i crnog sleza i rusomače. Sve prelijte litrom ključale vode i ostaviti nek odstoji. Kada se tečnost prohladi, procediti, pa konzumirati dve-tri šolje napitka dnevno.

Još jedna moćna čajna mešavina

Pomešajte 4 kašike hajdučke trave, 3 kašike nane(pitome), po dve kašike lista šumske jagode i kičice,po kašiku pelina i žalfije. Uzmite jednu kašiku od smese i sipajte u pola litra proključale vode. Kuvajte jedan minut i zatim sklonite sa vatre i preklopite. Nakon što se čaj ohladio, dobro ga procedite i pijte po pola čaše pre i nakon jela.

Ovaj lekoviti napitak pomaže kod bolova želuca, a preporuka je i da se uzima hladno cedjeno maslinovo ulje pre večere(1 kašika),kao i sok od svežeg kupusa(pre ručka).

NAJEFIKASNIJI RECEPTI ZA LEČENJE PEPTIČKOG ULKUSA

Napitak od semenki

U veću šolji uspite po kašičicu dunjinog i lanenog semena. Skuvajte šolju čaja od kamilice, sačekati nek se potpuno ohladi, pa prelijte preko semenki. Ostavite nek odstoji sat vremena, uz povremeno mešanje. Nakon toga, mešavinu procedite, pa čaj popite nezaslađen, pola sata pre jela.

Konzumirajte čaj od semenki dva puta dnevno.

Zeleni napitak

Kupus sadrži velike količine glutamina koji potpomaže regeneraciju ćelija sluzokože želuca. Preporučljivo ga je konzumirati što češće, a najbolje njegov sok.

Manju glavicu kupusa iscedite u sokovniku, pa dobijem sok pijte tokom dana.

Terapija traje nedelju do deset dana.

Gusti sok od šargarepe

Šargarepa je poznata po svojim alkalnim svojstvima, a obiluje i vitaminom A koji neutrališe želudačnu kiselinu. Konzumacijom soka od ove biljke regeneriše se želudačno tkivo i ublažavaju bolovi, stoga ga je preporučljivo piti što češće.

Napitak se jednostavno spravlja:

Svo što je potrebno jesu četiri sveže šargarepe, celer i pola čaše vode. Sve dobro oprate i očistite, pa ubacitie u sokovnik.

Napomena: ukoliko volite bistrije sokove, dodajte još pola čaše vode.

Ništa bez aloje vere

S obzirom na to da deluje hidratantno i regenerišuće, aloja je nezaobilazan sastojak raznih preparata za obnavljanje kože i sluzokože. Unutar listova ove biljke nalazi se biljni lepak, supstanca zaslužna za želatinastu strukturu. Ona deluje blagotvorno, tonifikujuće i umirujuće.

Priprema soka

Pripremite sveže listove aloje (ne mlađe od tri godine), operite ih i uklonite im koru. Sakupljeni gel preliti vodom pa ostavite u frižideru neka odstoji dva sata (za to vreme gel oslobađa lekovite, u vodi rastvorljive supstance). Nakon tog vremena, želatinastu mešavinu belićaste boje izvadite iz frižidera, pa stavite u sokovnik. Dodajte sok ceđenog limuna i malo meda, pa promešajte dok se ne dobije penasta tečnost.

Napitak konzumirajte odmah, jer je tada dejstvo lekovitih sastojaka najjače.

5 VELIČANSTVENIH BILJAKA KOJE POMAŽU KOD ČIRA

Gorki pelin

Preporučuje se u slučaju svih bolesti želuca, lošeg varenja, mučnine, gastritisa, čira, nadimanja, nedostatka apetita. Njegov glavni sastojak jeste absintin, koji mu daje specifičan miris i gorak ukus. Koristi se  češće u sastavu mešavina za lečenje bolesti želuca i raznih probavnih tegoba nego samostalno.

Kičica

Jedan od glavnih sastojaka raznih biljnih mešavina za lečenje bolesti želuca jeste i kičica. Obiluje gorkim materijama, a naročito se izdvajaju glikozidi eritrocentaurin i eritaurin. Upravo zahvaljujćui ovim blagotvornim sastojcima, uspešno rešava želudačne probleme.

Lincura

Koren lincure važi za jedan od najmoćnijih prirodnih lekova protiv svih bolesti želuca. Pospešuje apetit, olakšava varenje i otklanja mučninu i žgaravicu.

Napomena: čaj od lincure uvek treba piti sat vremena pre jela, nikako za vreme ili nakon obroka.

Podubica

Reč je o još jednoj biljci koja je čest sastojak biljnih mešavina protiv bolesti želuca i poremećaja u sistemu za varenje. Podubica ima antimikrobno i protivupalno dejstvo, stimuliše apetit i jača organizam.

Hajdučka trava

Travari je, ne bez razloga, ubrajaju u jednu od pet najlekovitijih biljaka. Posebno je delotvorna za čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu.

Osnažuje sluznicu, podstiče apetit, te ubrzava varenje i metabolizam. Služi i kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja iz želuca i creva, kao i protiv hemoroida.

Lekovita mešavina čajeva

Pomešajte 20 g kantariona, 20 g petrovca, 15 g hajdučke trave, 15 g pelina, 15 g podubice, 10 g žalfije i 5 g kičice.

Prelijte kašičicu mešavine sa dva decilitra ključale vode i ostavite poklopljeno 15 minuta. Procedite i piti tri puta dnevno po šolju sveže pripremljenog čaja, pola sata pre jela.

Nadamo se da smo vam barem delimično dali odgovor na pitanje kako izlečiti čir na želucu prirodnim putem.

dijetamesecevemene.com

Author: Urednik