Patite li od ekcema ili atopijskog dermatitisa, dobrog jesenskog i zimskog saveznika mogli biste pronaći u običnoj bundevi! U narodnoj medicini se upravo bundeva od davnina koristi kao lijek za kožu. Otkrivamo vam dva načina primjene bundeve u ublažavanju neugodnog svrbeža i suhoće. Ovi su recepti pogodni i za djecu.
Koža vam je crvena i suha, ljušti se i muči vas svrbež? Posebno vam je bolna kada ste pod stresom ili nakon prehlade? Ekcem je vrlo neugodno kožno oboljenje koje može biti i rezultat oslabljenog imuniteta, kao i lošeg odabira prehrane koja stanje dodatno pogoršava.
Patite li od ekcema ili atopijskog dermatitisa, dobrog jesenskog i zimskog saveznika mogli biste pronaći u običnoj bundevi! U narodnoj medicini se upravo bundeva od davnina koristi kao lijek za kožu, bilo u obliku obloga ili pak kupke.
Tajna bundeve među ostalim krije se u beta-karotenu, koji se u organizmu pretvara u moćni antioksidans vitamin A. Taj je vitamin prijeko potreban za održavanje zdravlja kože. Također, bundeva pruža organizmu hidrataciju, koja je ključna u prevenciji i ublažavanju ekcema.
Ovo povrće također sprječava oštećenja na koži nastala zbog pretjeranog izlaganja sunčevim zrakama. Osim beta-karotenom, bundeva se može pohvaliti i visokim razinama vitamina C, snažnog antioksidansa koji inhibira djelovanje slobodnih radikala na stanice kože. Dermatolozi preporučuju upravo ovu kraljicu jeseni za njegu oštećene ekcemom kože.
Otkrivamo vam dva načina primjene bundeve u ublažavanju neugodnog svrbeža i suhoće. Bilo da se radi o oblozima ili kupkama s bundevom, ovi su recepti pogodni i za djecu.
2 načina primjene bundeve u ublažavanju ekcema
1. Oblog od bundeve
Ogulite jednu srednju bundevu. Narežite je na krupnije komade, a zatim je kuhajte s punomasnim mlijekom 10-15 minuta. Potom izvadite bundevu iz mlijeka te od nje izradite pire u blenderu.
Uzmite gazu, složite je u nekoliko slojeva pa na nju nanesite smjesu od bundeve.
Ovaj oblog stavite na područje kože zahvaćeno ekcemom. Ostavite da djeluje 15-ak minuta, a zatim napravite novi te ga također stavite na kožu i ostavite da djeluje jednako dugo.
Zahvaljujući primjeni ovih obloga od bundeve, smanjit će se upala, kao i osjećaj svrbeža na koži.
Po potrebi, ponovite postupak s oblozima i tijekom idućih dana. Stanje bi se trebalo poboljšati.
2. Kupka s bundevom
Svježu bundevu naribajte ili je izmiksajte u blenderu. Dobivenu kašu procijedite i sačuvajte sok.
Sok od bundeve pomiješajte sa svježe pripremljenim čajem od kamilice.
Napunite kadu toplom vodom pa u nju dodajte ovu mješavinu bundeve i kamilice. Ostanite u toploj kupki 10-15 minuta.
Pripremajte si kupku 4-5 dana zaredom, sve dok ne primijetite da se stanje vaše kože poboljšalo.
Zašto je važno i jesti bundevu
Osim što možete koristiti bundevu u obliku kupki ili obloga, svakako je poželjno da se ona nađe i na vašem jelovniku. Ovo narančasto povrće sadrži moćni beta-karoten, koji je snažan antioksidans poznat po svom povoljnom djelovanju na kožu.
Osim bundeve, ovaj ključni sastojak za zdravlje kože nalazi se i, primjerice, u marelicama, mrkvi i paprikama. Stoga bi se i to raznobojno i šareno voće i povrće trebalo naći na vašem meniju, zajedno s bundevom.
Budući da je ekcem često rezultat upalnih procesa u organizmu, konzumirajte i druge protuupalne namirnice, poput češnjaka i kurkume, kao i hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama, poput chia i lanenih sjemenki.
Još jedan biljni sastojak ključan za zdravlje kože je kvercetin, a ima ga u jabukama, luku, tamnozelenom lisnatom povrću.
Na dnevnoj bazi možete uzimati i pola žličice lanenog ulja, koje će iznutra pružiti potrebnu hidrataciju.
alternativa-za-vas