
Čuvarkuća je višegodišnja biljka koja može da naraste i do 30 centimetara.
Što se tiče njenog opstanka u prirodi, veoma dobro podnosi i niske i visoke temperature.
Otporna je na sušu, jer je unutrašnjost njenih listića ispunjena rezervama vode.
Ova biljka može da raste gotovo svuda – između kamenja, na stijenama, na različitim tipovima zemljišta, a neki je čak gaje na krovovima kuća. Takođe, nije rijetkost da se čuvarkuća zasadi i na terasi, u saksiji.
Boja listova ove biljke može biti zelena, bordo ili ljubičasta, a cvjetovi se javljaju na vrhu i najčešće su crvene boje.
Ukoliko se pitate šta je to što je ljekovito u sadržaju čuvarkuće, odgovor je jabučna i mravlja kiselina. Ova biljka je svoju primjenu pronašla u narodnoj medicini, a savremena istraživanja su usmjerena na polisaharide iz soka čuvarkuće, jer se njima pripisuje djelovanje na imunološki sistem, kao i liječenje kancerogenih oboljenja.
Spoljna upotreba
Od niza ljekovitih dejstava koje čuvarkuća ima, najpoznatije je da je to biljka koja eliminiše višak masnoće iz ušnog kanala. Odatle i drugi naziv ove biljke – uhovnik. Pored toga, sok iz listića čuvarkuće je veoma dobar prirodni lijek za oboljenja i povrede kože, čireve, posjekotine i opekotine. Takođe, ljekoviti sok ove biljke se dugo godina unazad koristi za uklanjanje kurijih očiju i bradavica, ali i sunčanih pjega.
Upala uha
Prepolovite nekoliko listića čuvarkuće i iscijedite dvije do tri kapljice soka u bolno uho. Ostavite da tečnost djeluje nekoliko minuta, a potom iskrenite glavu dok sok ne iscuri iz ušne šupljine.
Unutrašnja upotreba
Ukoliko se listovi čuvarkuće kombinuju sa medom, tada je ona veoma djelotvorna kod upale usne duplje. Sok ove biljke je i veoma dobar diuretik, a ima i laksativno dejstvo. Čuvarkuća se upotrebljava i u slučajevima napetosti, nervoze i strahova.
Za jačanje organizma
Listove čuvarkuće sameljite u multipraktiku, a potom ih prespite u plastičnu činiju i pomiješajte ih sa medom. Smjesu dobro sjedinite drvenom ili plastičnom kašikom. Zatim, u veću teglu sipajte smjesu i zatvorite teglu. Da svjetlost ne bi dopirala, cijelu teglu obložite aluminijumskom folijom. Ostavite teglu da odstoji pet dana u frižideru.
Od šestog dana, na prazan stomak uzimajte po dvije plastične kašičice smjese i narednih dvadesetak minuta ne jedite ništa drugo, već popijte malo vode.
Izvor: doznajemo
Bonus:
4 simptoma srčanog udara koji se obično pojavljuju nekoliko dana unaprijed.
Kod muškaraca i žena, simptomi srčanog udara su potpuno različiti, jako se razlikuju jedni od drugih. U slučaju žena, prema studiji, simptomi se javljaju 30 dana prije srčanog udara.
Evo 4 najčešća simptoma čije će vam prepoznavanje omogućiti da na vrijeme prepoznate srčani udar:
Prvi simptom: kratak dah
Žene koje otežano dišu izložene su velikom riziku od srčanog udara. Dišni i cirkulatorni sistem su usko povezani, pa kada srce prima manje krvi, pluća primaju manje kisika, što rezultira otežanim disanjem.
Drugi simptom: slabost mišića
Smanjen protok krvi uzrokuje nedostatak kisika u cijelom tijelu. U tom slučaju se cirkulacija krvi pogoršava, mišići ne rade kako treba i dolazi do slabosti mišića.
Treći simptom: znojenje
Neobjašnjivo znojenje praćeno vrtoglavicom simptomi su srčanog udara. To se posebno dešava kada naglo ustanemo iz sjedećeg položaja, jer krv ne stigne na vrijeme do mozga.
Četvrti simptom: pritisak u grudima
Kada se koronarna arterija suzi, to onemogućava normalan proces protoka krvi, izazivajući ubod u grudima. Prvo je ubod bol.
Na navedene simptome vrijedi obratiti dužnu pažnju, jer se na vrijeme može prepoznati ozbiljan, po život opasan problem. U takvim slučajevima preporučljivo je posjetiti ljekara i obratiti pažnju na način života.
Podijelite ovu informaciju i sa svojim prijateljima!