
Lijek koji može izliječiti bubrege, pankreas i jetru je ništa manje ni više nego začin koji se veoma često upotrebljava u kuhinji.
Ovaj začin je glavni sastojak u mnogim jelima. U pitanju je korijander, on je odličan za liječenje mnogih bolesti a ima i nepogrešivu aromu.
On se, pak, uvijek vezuje za kuvanje jer se često koristi prilikom pripreme mesa i supa. Ovde međutim možete vidjeti kako da ga upotrebite za recept koji će izliječiti mnoge bolesti vašeg tijela, zaista je jednostavan za pravljenje, te ćete se pokajati ako ne isprobate.
Korijander sadrži veliku količinu ulja koja su odlična za probavni sistem. Na ovaj način korijander smanjuje nivo kiseline koju proizvodi hrana a koja ima velik uticaj na telo. Korijander takođe sadrži dosta hranljivih materija, minerala i vitamina A,K,B,C,E.
Najznačajnije prednosti korijandera:
- Predstavlja odličan diuretik
- Služi svrsi prilikom rješavanja bilo kog problema sa bubrezima, poput kamena u bubregu
- Stimuliše rad jetre i pospješuje probavni proces
- Liječi dijareju pošto je odličan za eliminisanje bakterija i infekcija
- Eliminiše masti koje su nakupljene u tijelu
- Snižava holesterol
- Liječi čireve na i u ustima jer ima antimikrobno i antiseptičko dejstvo
- Smanjuje nivo šećera u krvi
- Eliminiše konjuktivitis
- Poboljšava vid i sprečava očna oboljenja, što se može učiniti ispiranjem očiju vodom sa korijanderom.
Sastojci
– 1 manja glavica bijelog luka
– 1/2 čaše badema ili indijskih oraščića
– 1 čaša lišća svježeg korijandera
– 2 kašike soka limuna
– 6 kašika maslinovog ulja
– morska so
Priprema
Korijander i ulje dobro sameljite u blenderu. Dodajte ostale sastojke i meljite, dok ne dobijete glatku smjesu. Ako je potrebno, dodajte malo vode. Sada kada znate možete početi da primjenjujete ovaj začin češće.
Izvor: webtribune
Bonus:
Sve dolazi od vaše štitne žlijezde – hormona, suviše mršavosti ili gojaznosti: evo kako da to izliječite sami
Kako piše “Atma.hr”, ovaj slatki napitak sadrži niz sastojaka koji jačaju štitnjaču te služe kao izvor vitamina, minerala i antioksidansa, zbog čega je popularan izbor na mnogim jelovnicima.
Ovaj recept, koji je dala certificirana holistička nutricionistica Syeda Kiran Zahra Husain, sadrži:
– Sedam šalica izvorske ili filtrirane vode
– Jedna šalica čistog soka od brusnice
– Jedna četvrtina žličice sušenog đumbira
– Pola žličice cejlonskog cimeta
– Jedna četvrtina žličice muškatnog oraščića
– Tri četvrtine šalice svježe iscijeđenog soka od naranče
– Jedna četvrtina šalice svježe iscijeđenog soka od limuna
Priprema:
Stavite vodu na izvor topline i dodajte sok od brusnice prije nego što zavrije. Zatim dodajte začine i pustite da se smjesa kuha na najslabijoj jačini 20 minuta. Kad se ohladi na sobnu temperaturu dodajte sok od naranče i limuna. Procijenjeni iznos je za jedan dan.
Ključ za razumijevanje terapeutskih prednosti čaja za štitnjaču.
Brusnice služe kao izvrstan izvor joda, nutrijenta ključnog za održavanje zdravlja štitnjače. S do 400 mikrograma joda, ove bobice su među najboljim prirodnim izvorima ovog esencijalnog elementa. Dovoljna konzumacija joda pomaže tijelu u detoksikaciji, regulaciji metabolizma te poticanju rasta i razvoja.
Đumbir je postao vrlo cijenjen ljekoviti začin, a ovo priznanje zaslužuje zbog svoje učinkovitosti. Među raznim dobrobitima je i pozitivan učinak na štitnjaču. Prisutnost magnezija u đumbiru je značajna, jer se smatra vitalnim za liječenje poremećaja štitnjače. Nadalje, đumbir posjeduje protuupalna svojstva koja pomažu u ublažavanju upalnih procesa povezanih s hipotireozom.
Cimet služi kao svestran tretman za štitnjaču, a ekstrakt značajno utječe na protuupalne reakcije promicanjem ekspresije razina mRNA u proupalnoj regiji citokina. Jednostavno rečeno, terapeutska upotreba cimeta može biti ključna u liječenju hipotireoze. Nadalje, cimet pokazuje protuupalna svojstva i smanjuje otpornost na inzulin, čimbenik usko povezan s razvojem Gravesove bolesti.
Muškatni oraščić služi kao prirodni pojačivač raspoloženja i sedativ, a također potiče metaboličku stimulaciju.
Sok od naranče bogat je izvor vitamina C, potrebnog za brojne tjelesne procese. Odlikuje ga optimalan omjer fruktoze i glukoze, uz minerale magnezij i kalij. Štoviše, ima pozitivan učinak na štitnu žlijezdu povećanjem razine glukuronske kiseline, koja pomaže u vezivanju i uklanjanju toksina iz tijela te podržava normalno funkcioniranje hormona.
Limunov sok ima esencijalne hranjive tvari i iznimne terapeutske prednosti u borbi protiv raznih bolesti, pomaže u detoksikaciji i poboljšava imunološku funkciju.
Hipotireoza se javlja kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. Ovo stanje pogađa oba spola, iako je češće kod žena starijih od pedeset godina. Štitnjača ima ključnu ulogu u regulaciji metabolizma, a nedovoljna razina hormona usporava tijelo i razne procese, uključujući metabolizam i tjelesnu temperaturu. Ako se ne liječi, može dovesti do značajnih zdravstvenih komplikacija. Osobama sa smanjenim radom štitnjače preporučuje se svakodnevna konzumacija ovog napitka. Dodatno, preporučuje se povećanje unosa hrane s visokim sadržajem vitamina B i željeza, kao i uključivanje morskog povrća poput algi i algi. Štoviše, trebalo bi povećati njihovu konzumaciju hrane bogate vitaminom A, poput slatkog krumpira, mrkve ili bundeve.
Općeprihvaćena smjernica je konzumacija hranjive, organske hrane koja je bogata antioksidansima.
Preporučuje se izbjegavanje namirnica koje mogu ometati rad štitnjače, uključujući brokulu, lisnato povrće, cvjetaču, kelj, špinat, rotkvice, soju, kikiriki i senf.
Prirodni lijekovi dostupni na našoj platformi mogu pružiti olakšanje osobama koje imaju poteškoće. Međutim , ako imate zdravstvenih problema, neophodno je da se obratite svom liječniku. Ni u kojem slučaju ne smijete ovisiti o alternativnoj medicini bez traženja stručnog savjeta.