NAJLJEKOVITIJA VOĆKA KOJA,NE SAMO ŠTO JAČA IMUNITET VEĆ DJELUJE I NA ŽIVCE!

Kod nas ova biljka nije toliko poznata, većinom raste u vrtovima kao ukrasna biljka, a najveći dio dolazi do nas iz inozemstva.

khaki-japanska-jabuka-pixabay

Japanska jabuka šire je poznat naziv za biljku kaki koja je podrijetlom iz Azije, a u prirodi je se može naći u Japanu, Burmi i Kini. U Europu je došla oko 15–tog stoljeća, a danas se uzgaja u toplijim predjelima širom cijeloga svijeta.

Japanska jabuka je listopadno drvo sa plodovima od žute do crvene boje koji zreli imaju ugodan i sladak okus sličan marelici. Plodovi se beru kasno u jesen te danas postoji desetak različitih podvrsta kakija koje se razlikuju oblikom, bojom, okusom i veličinom ploda.Sam plod je voće s nižom količinom kalorija, ali velikim udjelom ugljikohidrata važnih za probavu. Od minerala sadrži kalij, kalcij, magnezij i fosfor, te je bogat vitaminima C, B, A i E i aminokiselinama kao što su lizin, triptofan, alanin i druge.

Kaki je ljekovito voće

Svjež plod i njegov sok su iznimno ljekoviti kod probavnih problema kao što su zatvor, upala crijeva, hemeroidi te razne bolesti želuca kao što su loša probava i gastroenteritis. Osim za probavne smetnje koristan je i kod ublažavanja visokog tlaka, bolesti jetre i žući, jačanja imuniteta i bolesti živaca zbog svog umirujućeg djelovanja. Osušeni zreo plod kakija pomaže kod bolesti bronha i suhog kašlja ako se uzima smljeven u prašak.

Plod kakija se može iskoristiti u ljekovite svrhe i na drugi način osim kao svježi plod ili njegov sok. Oguljen plod japanske jabuke ostavljen na suncu i preko noći poprimit će izvana bijelu boju i na taj način poprimiti nova ljekovita svojstva. Tada može poslužiti u borbi protiv raznih parazita u crijevima, za liječenje kašlja i visokih tjelesnih temperatura te kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja.

Plod japanske jabuke se može iskoristiti i za pečenje vrlo aromatične rakije. Sasušeni plodovi su dobre zimske namirnice velike nutritivne vrijednosti, a čak se i njegovo sjeme može iskoristiti kao zamjena za kavu ako se preprži i samelje kao što se to čini sa zrncima kave. Čak i list japanske jabuke se može iskoristiti zbog svojih svojstva koja potpomažu stezanje tkiva, a sasušena kora može poslužiti kao zaslađivač raznim jelima ili pićima.

Za njega nalazimo i primjenu u kozmetici jer se od unutarnjeg tkiva ploda može pripremiti odlična maska za lice koja čisti i osvježava kožu. U kuhanju se najčešće koristi kao sastojak za razne kolače, kreme i deserte.

Iako relativno nepoznata biljka kod nas, ona je vrlo široke primjene i ljekovitih svojstava te je njen plod odličan dodatak u domaćinstvu.

Izvor: doznajemo

Bonus:

ŠTA AKO DONJI PRITISAK SKOČI PREKO 100? Sačekajte 5 minuta, pa uradite najvažniju stvar

Kada donji krvni pritisak pređe granicu od 80mmHg, reč je o dijastoličkoj hipertenziji. Normalno je da se on kreće u rasponu od 60 do 80mm/Hg, a ako pređe i granicu od 120mm/Hg, u pitanju je veoma opasno stanje i potrebna je hitna lekarska reakcija.
donji pritisak, kako ga obično zovemo, predstavlja pritisak kojim krv deluje na arterije u trenutku kada srce odmara između dva otkucaja. Kada je povišen, postoji veći rizik za veliku arteriju poznatu pod imenom aorta.
Kod osoba sa značajno povišenim donjim krvnim pritiskom, povišen je rizik od aneurizme abdominalne aorte, što je medicinski veoma opasno stanje. Povećanje aorte može da dovede i do njenog pucanja, odnosno rupturu, sa visokim rizikom od smrtnog ishoda.

Povišen donji pritisak, naročito ako je iznad 100mm/Hg, ukazuje i na veliki rizik od moždanog udara.Najčešće je povezan sa gojaznošću, odnosno povećanim indeksom telesne mase, povišenim šećerom i visokim nivoom triglicerida.
U opasnosti su oni koji imaju porodičnu istoriju hipertenzije ili prethodne probleme sa kardiovaskularnim sistemom. Muškarci su u nešto većem riziku nego žene. Ukoliko izmerite pritisak i aparat pokaže da je donji skočio preko 100 mm/Hg, sačekajte pet minuta pa ga izmerite ponovo.
Ako nema promene, treba se hitno javiti lekaru koji će ispitati uzroke i prepisati odgovarajuću terapiju. Nju treba da prati i promena životnih navika, prestanak pušenja i konzumiranje alkohola, kao i uvođenje adekvatne ishrane. Pročitajte i koje namirnice mogu da pomognu u obaranju holesterola i šećera u krvi.

Tekst: Lepa&Srećna / J. G.

Author: Urednik