U zemlju oko ruža zakopajte 1 jeftinu namirnicu: Cvjetat će kao lude sve do kasne jeseni

Ruže su za mnoge simbol lepote i elegancije u vrtu, ali njihova dugotrajna cvatnja zahteva posebnu negu. Ako želite da vaše ruže budu bujne i zdrave sve do jeseni, ključ leži u pravilnoj prihrani i zaštiti od štetnika.

Prema stručnjacima, redovna prihrana je osnovni korak u nezi ovih prelepih biljaka, dok je istovremeno neophodno preduzeti mere kako bi se sprečili napadi štetnika koji mogu ugroziti njihovo zdravlje.

Prihrana ruža uz pomoć kore banane

Ružama su tokom cele vegetacione sezone potrebne hranljive materije kako bi pravilno rasle i cvetale. Stručnjaci preporučuju dodavanje gnojiva svakih četiri do šest nedelja, ali umesto komercijalnih gnojiva, možete isprobati prirodne alternative, poput kore banane.

Kora banane je bogata kalijumom, koji podsticajno deluje na rast i cvetanje biljaka. Postoji više načina da iskoristite ovaj prirodni resurs:

Direktno zakopavanje kore banane – Isecite je na manje komade i zakopajte oko stabljike ruža. Tako ćete postepeno obogatiti tlo hranljivim materijama.

Priprema “banana čaja” – Kore potopite u vodu na jedan do dva dana, a zatim tom vodom zalijte biljke.

Sušenje i mlevenje kora – Dobijeni prah možete posipati oko biljaka kako biste poboljšali strukturu tla.

Korišćenjem ovih metoda osiguraćete ružama dovoljno hranljivih materija koje će ih ojačati i podstaći bujno cvetanje.

Suzbijanje štetnika prirodnim metodama

Osim pravilne ishrane, važno je i sprečavanje napada štetnika, koji mogu naneti ozbiljnu štetu ružama. Među najčešćim štetnicima nalaze se:

Lisne vaši – Sitni insekti koji sišu sok iz listova i pupoljaka, što može dovesti do njihovog sušenja.

Grinje – Ove sičušne bube mogu uzrokovati deformacije listova i opadanje cvetova.

Kako biste se izborili sa ovim problemima, preporučuje se prirodna metoda suzbijanja štetnika:

U bocu s raspršivačem sipajte vodu i dodajte nekoliko kapi tečnosti za pranje posuđa.

Promućkajte smesu i poprskajte ruže jednom sedmično, posebno na mestima gde su se pojavili štetnici.

Ova metoda je bezbedna za biljke, ali dovoljno efikasna da drži štetnike pod kontrolom.

Pored toga, redovno proveravajte listove i cvetove kako biste brzo reagovali na prve znake oštećenja.

Zaključak

Ako želite da vaše ruže budu zdrave i cvetaju tokom cele sezone, važno je da im pružite adekvatnu negu. Prihrana prirodnim sredstvima, poput kore banane, i upotreba blagih metoda za suzbijanje štetnika, omogućiće vašim biljkama dug i bujan rast. Uz ove jednostavne tehnike, možete uživati u prelepim ružama sve do kasne jeseni.

BONUS:

Čep je najgora mjera za omekšivač: Evo kako da ga dozirate ako želite da vam odjeća miriše duže

Sipajte omekšivač ovako i uživajte u dugotrajnim mirisima na svojoj odjeći

Stavite prljavu odjeću u mašinu, koristeći linije na bočnom dijelu čepa omekšivača za mjerenje potrebne količine, i napunite ga, zar ne? Pogrešno!

Postoji nekoliko grešaka koje možete izbjeći prilikom pranja odjeće, a prekomjerno korištenje omekšivača je najčešća od njih.

Naime, ako niste znali, čak i korištenje najniže mjere označene na bočnoj strani čepa omekšivača obično znači da ga koristite previše!

Manje je više! A evo i razloga zašto biste ga trebali koristiti u manjoj količini.

Koliko omekšivača stvarno treba koristiti?
Ako se pitate koliko omekšivača je dovoljno, nemojte se orijentirati prema linijama na čepu. Umjesto toga, koristite kašiku! Na TikTok profilu @wirecutter demistificiran je mit da će odjeća biti čišća ako koristite više omekšivača. Za 3,5 kilograma veša dovoljna je jedna velika kašika omekšivača, što znači da na standardne mašine za veš kapaciteta 7 kilograma idu dvije kašike, piše Miss7.

Kako da znate da li koristite previše omekšivača?
Prema stručnjacima za pranje odjeće, uključujući Mary Gagliardi, poznatu kao dr. Laundry, znanstvenicu iz The Clorox Company, previše omekšivača može uništiti vašu odjeću i čak izazvati kvarove na mašini za pranje. Prvi znakovi prekomjerne upotrebe omekšivača pojavit će se na vašoj odjeći. Ako je odjeća čvrsta i tvrda – umjesto očekivanih mekih i svježih rezultata – to znači da ste u mašinu stavili previše omekšivača. Ovaj višak omekšivača stvara ostatke na tkanini jer stalna pjena sprječava učinkovito trljanje odjeće, zbog čega sapun nije potpuno ispran.

Author: Urednik