SAMO 1 SASTOJAK DODAJTE U VODU PA NJOM IZBRIŠITE KUĆU, 10 DANA NEĆETE VIDJETI PRAŠINU

Glicerin je pravi pomoćnik kada su kućni poslovi u pitanju. Par kapi dodajte u vodu i njome obrišite podove i sve površine – prašina neće imati šanse

Glicerin je veoma moćno sredstvo za brisanje prašine u kući. Sve što treba da uradite je da ga dodate u vodu pa njome prebrišete stan. Prašinu nećete vidjeti narednih 10 dana!

Ovo je provjerena metoda koju koriste mnogi muzeji širom svijeta.

5 načina na osnovu kojih možete glicerinom očistiti kuću:

  1. Blistavo čisti podovi

Da biste brzo i efikasno očistili prljave podove, samo dodajte nekoliko kapi glicerina u kantu sa vodom.

  1. Riješite se prašine na duge staze

Da biste to uradili, dodajte malo glicerina u posudu sa vodom. Pokvasite krpu tom vodom i prebrišite površine. Prašinu nećete vidjeti najmanje 10 dana. Ova metoda čišćeja se koristi u muzejima.

  1. Uklanja fleke sa odjeće

Par kapi glicerina stavite na fleku i isperite sve sa vodom u koju ste dodali malo soli. Da biste uklonili fleku od čaja, kafe ili čokolade, samo napravite smjesu od glicerina i soli, nanesite na fleku i nakon pola sata operite fleku.

  1. Pravilno održavaje kožni namještaj

Ukoliko ste kožni namještaj izgrebali, samo ga prebrišite pamučnom krpom koju ste umočili u glicerin. Ponovite postupak dva do tri puta.

  1. Prozori

Pomiješajte glicerin i etil al*ohol u razmjeri 1:10 i ovom smesom prebrišite prozore. Dugo vremena ni prašina, ni prljavština neće narušiti čistoću vaših prozora.

Novi.ba/Stil.rs

BONUS:

AKO ŽELITE DA VAS U PORODICI PRATI BOGATSTVO I SREĆA, SVAKAKO U VRTU ILI SAKSIJI POSADITE OVAJ CVIJET

Jasmin ima značajno mjesto u indijskoj kulturi, cijenjen je kao božanski cvijet za koji se vjeruje da donosi blagostanje i radost obiteljima.

Jasmin ima cijenjen status božanstva u Indiji, dok ga Kinezi koriste za pripremu čaja, a obitelj Gucci maksimizira njegove aromatične kvalitete. Zelene stabljike i mirisni bijeli cvjetovi evociraju esenciju Orijenta ili Mediterana, stvarajući atmosferu mira i radosti.

Prema riječima stručnjaka na području aromaterapije, korištenje ulja jasmina ima moć udahnuti u život osjećaj optimizma i radosti. Tvrde da ovo aromatično ulje ima sposobnost čak i najturobnije dane pretvoriti u živahno i radosno slavlje, nalik živahnom karnevalu.

Kakav je proces uzgoja jasmina?
Za optimalan rast preporuča se saditi jasmin tijekom proljetne sezone, posebno u regijama koje se nalaze u unutrašnjosti. To je zbog značajno visokih temperatura i minimalnog rizika od mraza u to vrijeme. Idealni uvjeti za razvoj ove biljke nalaze se u mediteranskim obalnim područjima, gdje je ključno osigurati da tlo ima odgovarajuću drenažu. Prilikom sadnje iu fazi cvatnje potrebno je osigurati dodatnu gnojidbu. Prema Baštovanka.rs, održavanje dobre drenaže je neophodno jer doprinosi ukupnom zdravlju i dugovječnosti biljke. Zanemarivanje ovog važnog koraka može rezultirati sasušenom biljkom, s opuštenim cvjetovima i lišćem.

Za uspješnu sadnju važno je smjestiti cvijet jasmina tako da mu vrh bude usmjeren prema suncu, a korijenje držati u sjeni. Proces sadnje sastoji se od nekoliko koraka: prvo iskopajte rupu duboku otprilike 50 cm, zatim ostavite da se osuši. Obično se dodaje sloj drenaže dubine od 15 do 20 cm kako bi se omogućila ispravna drenaža. Zatim postavite biljku jasmina oko 3 cm ispod površine tla i nastavite je zalijevati.

Gnojidba
Proces gnojidbe počinje u travnju i traje do kraja ljeta. Složena mineralna gnojiva su preferirani izbor za gnojidbu. Ova gnojiva se miješaju s vodom i primjenjuju kako bi se osigurala odgovarajuća prehrana.

Zalijevanje
Kako biste osigurali zdravlje svoje biljke jasmina, važno je osigurati umjereno zalijevanje. Dok jasmin uspijeva u vlažnim uvjetima, ključno je izbjegavati pretjerano zalijevanje, jer može dovesti do poplave i naknadne suhoće i truljenja.

Author: Urednik