Jesen uveliko traje, a da li bilo ko može da makar i spomene to godišnje doba, a da odmah ne pomisli na bundevu?! U pitanju je pravo jesenje povrće bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima koje zbog hranjljivosti i lekovitosti mnogi zovu i “vojvođanska banana”. S obiljem dragocenih lekovitih sastojaka, bundeva, ili ludaja, je nezaobilazna namirnica na trpezi. Specifičnog je ukusa i mirisa, a od nje mogu da se pripremaju i slana i slatka jela.
U našoj zemlji ona se najčešće koristi za pripremu potaža, jede se pečena ili pak u pitama. Osim toga, nezaobilazna je namirnica u ishrani beba od samih početaka njihove nemlečne ishrane, i to sve zbog njenih specifičnih svojstava, piše portal “Srećna”.
Iako je mnogima i te kako poznat recept za pitu od bundeve, mi vam donosimo jedan malo drugačiji koji će vas podsetiti na američke pite, a ukusom odvesti u neke egzotične krajeve.
Sastojci:
- 150 g braon šećera
- kašičica cimeta
- pola kašike soli
- pola kašike đumbira u prahu
- pola kašike karanfilića u prahu
- 3 veća jaja
- 430 g pirea od bundeve
- 200 ml mleka
- 100 ml slatke pavlake
- 250 g testa
Priprema:
U manjoj posudi sjedinite šećer i začine. U većoj posudi umutite jaja. Dodajte im pire od bundeve i smesu sa šećerom i začinima, zatim sve vreme mešajući, postepeno dolivajte kondenzovano mleko. Zagrejte rernu na 220 stepeni.
S druge strane razvijte klasično testo za pitu, razvaljajte ga i stavite u pekač za pite prečnika 23 cm. Pripremljeni nadev prelijte preko testa. Da dno pite ne bi ostalo sirovo (nadevu treba kraća termička obrada nego testu), obavezno kratko pecite samo testo u kalupu. Izbodite ga viljuškom, prekrijte papirom za pečenje i pecite petnaestak minuta na 180 stepeni. U testo iz rerne izlijte nadev, pa celu pitu pecite na 200 stepeni oko 15 minuta. Zatim smanjite temperaturu na 175 stepeni i pecite još 40 do 50 minuta.
Znaćete da je pita gotova kada nožić ili čačkalica koje ste zaboli u sredinu kolača izađu čisti.