Bijeli luk je moćna namirnica koja ima brojne zdravstvene prednosti – od kontrolisanja dijabetesa do mršavljenja, ovo povrće zaista može sve.
Pored toga, bijeli luk ima niz zdravstvenih prednosti.
Ali koje je pravo vrijeme za dodavanje bijelog luka u našu ishranu? Na koji način treba da ga jedete da biste iz njega izvukli najbolje zdravstvene koristi?
Međutim, ako se uzmu u obzir prednosti koje donosi, evo zašto jutro morate započeti konzumiranjem sirovog bijelog luka sa mlakom vodom.
Bijeli luk je odličan za osobe sa slabim imunitetom kada se konzumira na prazan stomak.
Djeluje kao magija za one koji se lako prehlade. Povećava imunitet organizma protiv virusa koji izazivaju prehladu i kašalj.
Kada se konzumira na prazan želudac, bijeli luk može da pomogne u poboljšanju zdravlja crijeva. Olakšava probleme kao što su zatvor i bol u želucu.
Bijeli luk može da poveća ukupnu izdržljivost vašeg tijela.
Zdravstvene prednosti bijelog luka
Bijeli luk dolazi sa mnogim zdravstvenim prednostima, od kojih su neke navedene u nastavku:
Antioksidansi
Prepun antioksidativnih svojstava, bijeli luk je odličan kada je u pitanju liječenje upala. Prema Ajurvedi, bijeli luk sadrži prirodne antioksidanse koji mogu da uklone reaktivne vrste kiseonika (ROS) i smanje lipidne perokside i oksidaciju lipoproteina niske gustine (LDL). To je razlog zašto se osobama koje pate od infekcija grla, prehlade i drugih bolesti koje nastaju usljed upale organa savjetuje da jedu bijeli luk.
Pomaže u borbi protiv holesterola
Ako patite od visokog holesterola, onda je bijeli luk rješenje. Dodajte ovu nevjerovatnu biljku svojoj svakodnevnoj ishrani i vidjećete magiju. Poznato je da bijeli luk ima svojstva koja mogu da smanje ukupni i LDL loš holesterol.
Pomaže u kontrolisanju visokog krvnog pritiska
Još jedna prednost dodavanja bijelog luka vašoj ishrani jeste to što može da drži krvni pritisak bude pod kontrolom. U jednoj studiji, stručnjaci su pokazali da je ekstrakt bijelog luka bio podjednako efikasan kao i lijek Atenolol, koji se koristi za snižavanje visokog pritiska.
Pomaže u borbi protiv prehlade
Odličan je lijek u borbi protiv prehlade i kašlja. Poznato je da bijeli luk podstiče funkciju imunološkog sistema i na taj način pojačava borbu organizma protiv komplikacija izazvanih prehladom.
Kada je u pitanju bijeli luk, jedan čen (3 grama) sirovog bijelog luka sadrži 4,5 kalorija, 0,2 grama proteina i 1 gram ugljenih hidrata, piše Thehealthsite.com.
Koji je najefikasniji način konzumiranja bijelog luka da biste izvukli maksimalnu korist od njega?
Jedan čen bijelog luka isjeckajte na 3-4 dijela i stavite na kašiku.
Nakapajte nekoliko kapi meda na kašiku i ostavite da odstoji dva minuta.
Sada ga samo uzmite i sažvaćite dobro bijeli luk i progutajte ga. Uz to možete popiti i 2-3 gutljaja tople vode ako vam je ukus bijelog luka jak.
Takođe možete umiješati 10 čenova sjeckanog bijelog luka u pet kašika meda.
Jednu kašičicu ove mešavine jedite svaki dan. Obavezno čuvajte ovu mešavinu u hermetički zatvorenoj tegli i i trajaće vam nedelju dana.
Najbolje vrijeme za ovu kombinaciju meda i bijelog luka je jutro.
Uvijek miješajte med sa bijelim lukom, jer jedenje sirovog bijelog luka može da izazove kiselost, ali kombinovanje meda sa bijelim lukom neće vam škoditi.
Med i bijeli luk pomažu u borbi sa stomačnim infekcijama i liječe ih na prirodan način. Pošto je bijeli luk odličan antioksidans, takođe pomaže u mršavljenju.
Samo redovno konzumirajte kombinaciju meda i bijelog luka ujutru i ostvarite više koristi od nje, piše Timesofindia.com.